V týchto dňoch médiá s obľubou píšu, že sa začali búracie práce na starom futbalovom štadióne v Humennom. Nech mi je odpustené, že s formuláciou nesúhlasím. Dôvod?

„Futbalový štadión pri Chemlone“, ako mu prischol názov, sa začal budovať v druhej polovici 70. rokov minulého storočia, teda ani nie pred 40 rokmi.

Stavieb z tohto obdobia a ešte aj starších na sídliskách, stavieb v bývalom Chemlone (terajšom Chemese, a. s.), iných priemyselných stavieb, kultúrneho a spoločenského strediska, krytého bazéna a celého radu iných objektov sa akoby po postupných rekonštrukciách zub času ani nedotkol.

Trochu viac ako 30-ročnému futbalovému štadiónu prischol prívlastok „starý“.

Rozhodujúcim impulzom  na rozbehnutie iniciatívy výstavby nového futbalového štadióna bola účasť futbalistov Chemlonu Humenné v Slovenskej národnej lige a návštevy na jeho domácich stretnutiach od 800 do 2 000 divákov. Ihrisko „Pri mlyne“ už kapacitne nepostačovalo.

Treba pripomenúť, že výstavba štadióna sa nerobila dodávateľským spôsobom. Vznikla široká iniciatíva na svojpomocnú výstavbu pod gesciou mesta Humenné.

Tá iniciatíva spočívala v širokej dobrovoľníckej účasti podnikov (Chemlon, Chemkostav), závodov, úradov a inštitúcií na území okresného sídla.

Tisíce ľudí odpracovali na novom športovom objekte desaťtisíce  brigádnických hodín.

Už v roku 1980 hrali na novom trávniku futbalisti svoje prvé zápasy v SNL. V tom istom roku sa konala okresná telovýchovná spartakiáda, počas ktorej pred takmer 18 000 divákmi defilovalo 5 330 cvičencov so svojimi 12 skladbami. O päť rokov bola ďalšia, rovnako úspešná.

Medzitým sa  na štadióne usporadúvali aj atletické preteky na rôznych úrovniach, podnikovými počnúc.

Na futbal chodilo stále veľa divákov. V roku 1996 FC Chemlon získal Slovenský pohár a hral zápasy Pohára víťazov pohárov doma pred návštevou 8 000 divákov.

V roku 2002 prešiel štadión do správy mesta Humenné.

Rýchle starnutie „nestarého“ štadióna prišlo v období, keď sa zo štadióna začal vytrácať šport. Čo bolo zlé, že o štadión (s výnimkou údržby hracej plochy) sa nikto nestaral. Preto chátral.

Teda opravujem: „Štadión pri Chemlone“ nie je starý. Je zanedbaný. Preto sa búra, aby mohli postaviť nový. Nebude však už založený na iniciatíve ľudí. Odvykli sme si…

zdroj: http://humenne.korzar.sme.sk/c/7664723/nebura-sa-stary-ale-zanedbany-stadion.html